• heart.jpg
  • slide1.jpg

5 czerwca grupa naszych starszych wychowanków, miała możliwość uczestniczyć w projekcie pedagogicznym realizowanym w Płocku w siedzibie szkoły TEB Edukacja. Hubert Skrzyński, dyrektor CKU i nauczyciel, współpracuje z więźniami – prowadzi z nimi zajęcia. Dzięki fundacji „ Fundusz Grantowy dla Płocka” stworzył projekt „ Głos zza krat”. Wraz ze skazanymi, którzy wyrazili taką chęć, uświadamia młodzież, że wystarczy chwila nieuwagi, podjęcie złej decyzji, by zostać skazanym. Dla więźniów takie wyjście na zewnątrz to jakaś odmiana od szarej, więziennej rzeczywistości. Chcą przestrzegać na własnym przykładzie, że zwyczajnie nie warto. Grupa 18-tu wychowanków placówki miała okazję wysłuchać historii opowiedzianej przez trzech więźniów Zakładu Karnego w Płocku. Alkohol, narkotyki, rozboje to główne powody trafienia do zakładu. Prowadzący zaprezentował film przedstawiający rzeczywistość płockiego więzienia. Budynek z projekcji był wszystkim znany, ale od strony ulicy  - Zakład Karny w Płocku, przy ul. Sienkiewicza. Charakterystyczna brama , wieża po której chodzą strażnicy i okna z  kratami. Jednak w filmie brama się otwiera, kamera pokazuje to, czego zwykły przechodzień nigdy nie widział. Oczom młodzież ukazały się „ spacerniaki”, ciasne cele z łóżkami, korytarze, świetlica, pokój widzeń, w którym znajduje się wydzielony kącik do zabaw z dzieckiem. Wszędzie kraty. Sala wypełniona ponad setką uczniów milczała. Nie odrywali wzroku od ekranu. Więźniowie szeptali coś do siebie, co rusz zerkali na obraz, który ukazywał realia płockiego więzienia. W trakcie spotkania młodzież zadawała pytania o codzienne życie za murami więzienia. W swoich wypowiedziach podkreślali, że wizja więzienia prezentowana w mediach dalece odbiega od realiów,  z którymi trzeba się zmierzyć. Odbywanie kary pozbawienia wolności wiąże się z ograniczeniem kontaktu z rodziną, funkcjonowaniem w ściśle określonym, powtarzalnym rytmie dostosowanym do konieczności zrealizowania przez administrację jednostki uprawnień przysługującym osadzonym. Nie przyszli wychowywać bo to nie jest ich rola, tylko pokazać jak to wszystko wygląda naprawdę. Każdy z naszych wychowanków głęboko wziął sobie do serca usłyszane historie. Jeszcze długo po powrocie, trwała dyskusja na temat prelekcji, dzieci były pod ogromnym wrażeniem spotkania, które pobudziło ich do refleksji, empatii i przemyśleń.

Koordynatorzy: D. Idźkowska, L. Szcześniak, A. Fabiańczyk, P . Michalak

W dniu 16.05.2019 r. odbyło się spotkanie z dietetykiem Panią Sylwią Matusiak. W spotkaniu wzięły udział dzieci i młodzież z naszej placówki. Było to bardzo cenne doświadczenie, które pozwoliło nam nabyć wiedzę o zdrowym odżywianiu i wpływie diety na funkcjonowanie organizmu. Duże zainteresowanie wzbudził temat napojów energetycznych. Na zakończenie wysłuchaliśmy piosenki o tym kiedy nasz organizm jest zadowolony. To było bardzo udane spotkanie, które z pewnością wywołało refleksje dotyczące nawyków żywieniowych, a być może nawet wzbudziło motywację do pracy nad ich zmianą.

P. Michalak

 

Na zaproszenie Stowarzyszenia Strzeleckiego AQUILA,  a zwłaszcza przyjaciela domu Pana Czesława - 8 czerwca wychowankowie wybrali się na piknik do miejscowości Czarnoty. Poza głównym celem pikniku, czyli zawodami strzeleckimi, dzieci miały okazję zobaczyć i porozmawiać  z ratownikiem medycznym, zwiedzić ambulans, zrobić  zdjęcia z żołnierzami, zabytkowymi motocyklami oraz zjeść coś dobrego z grilla. Zawody strzeleckie organizowane były w trzech kategoriach wiekowych o Puchar Wójta Nowe Miasto. Zaszczytne pucharowe miejsca zdobyli nasi wychowankowie: Ania z Patrycją II i III, oraz dwójka naszych młodszych chłopców : Damian i Dawid, którzy dostali nagrody w postaci gadżetów. Szczególne podziękowania dla Pana Czesława, który wspaniale zadbał o dzieci podczas pikniku. Po raz kolejny pokazuje i zaraża swoim hobby, ucząc  dzieci i młodzież alternatywnych oraz nowych  metod spędzania  wolnego czasu.

 Wychowawcy gr. III filia „ Mały Domek”

Tradycją już się stało, że co roku nasze dzieci wykonują palmę na konkurs organizowany przez miejscową parafię.

Przygotowania palmy rozpoczęły się już dwa tygodnie wcześniej, od wykonywania kolorowych kwiatów z bibuły. Zaś w sobotę od samego rana rozpoczęliśmy tworzenie naszej palmy. Dziewczyny wraz z chłopcami upinali wcześniej nacięte gałązki bukszpanu, mocowali kwiaty.

Było przy tym dużo pracy, ale też zabawy  i radości oraz możliwość rozmowy z dziećmi na temat zbliżających się świąt i tradycji z nimi związanych.  Po kilku godzinach nasza palma wreszcie była skończona.

W Niedzielę Palmową wraz z wychowawcą dumnie stanęliśmy z naszym dziełem w kościele, co nie było takie proste, gdyż palma była bardzo wysoka i ciężka. 

Wybrane przez księdza proboszcza jury, zdecydowało naszej palmie przyznać I miejsce, ze względu na walory estetyczne oraz fakt, że nasza palma była najwyższa.

 D. Idźkowska, L. Szcześniak, A. Fabiańczyk

 

Podkategorie

facebook_page_plugin

© 2018 powgizyce.pl

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok